Ryba Martusi. Marta Woźniak. Lubomyśl | Tel. 68 374 14 16, mail: ola1woz@wp.pl

Ryba Martusi to znak "firmowy" sołectwa Lubomyśl. Aby ją przygotować potrzebne są: 10 ryb Makrela, zaprawa do smarowania ryb, pędzel, 10 kijów do ryb, grill do smażenia ryb i węgiel drzewny brykiet. Rybę patroszymy nie przecinając jej do końca. Czyścimy dokładnie. Następnie moczymy w wodzie z 0,5 kilograma soli przez 12 godzin. Ryby nabijamy na specjalnie przygotowane kije i zostawiamy je aby obciekła z nich woda.
Zaprawa do ryb:
4 łyżki przyprawy do ryb, łyżka wegety, łyżka soli, 0,5 piwa, szklanka oleju i jedna szklanka czerwonego półwytrawnego wina.Wszystko mieszamy. Można doprawić do smaku większymi ilościami przypraw. Tak przygotowaną zaprawą smarujemy pędzlem ryby podczas ich smażenia na grillu. Ryby podczas smażenia obracamy tak, aby były równo upieczone z każdej strony. Na końcu grillujemy przez godzinę.

Pierniczki na każdą okazję. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi "RAZEM". Bieniów | tel. 693 827 466, mail: urszula-777@o2.pl

Z inicjatywy Teresy Mastalerz od 2006 roku pieczemy w Bieniowie "Pierniczki na każdą okazję". Przez lata przybierały one różne kształty: lokomotywy, "Matrioszki", talerza, bombek choinkowych, kwiatków, zwierzaków, logo Stowarzyszenia-Bratka, dzbanków, aniołów, mikołajów, serc walentynkowych, świeczników bożonarodzeniowych, dzwonków itd. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi "RAZEM" działa od 2006 roku.
Sładniki: 1/2 szklanki mąki, szklanka cukru pudru, 200ml miodu, jajka, łyżka przypraw do piernika, łyżeczka sody. Do przesianej mąki należy dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto. Rozwałkować, wykrawać foremkami dowolne kształty. Piec w temperaturze 150°C. Ozdobić lukrem.

"Racuchy spod Izby"

Składniki: 1 kg mąki, 10 dag drożdży, jajka, szczypta soli, 3 łyżki cukru, 1/2 litra mleka, 1/2 szklanki oleju, olej do smażenia

Drożdże rozkruszyć, dodać cukier i ½ szklanki mleka, dokładnie wymieszać i dodać do mąki. Następnie dodać jajka, sól pozostałe mleko i olej. Wszystko dokładnie wymieszać i pozostawić do wyrośnięcia. Smażyć na oleju.

Kabaczki. Stowarzyszenie Mirostowice Dolne Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2012 | Tel. 692 348 971, mail: g.molinski@wp.pl

Stowarzyszenie posiada w swojej ofercie kilka rodzajów Kabaczków w tym: "Kabaczek Baby Jagi", "Prezesa", "Z przyprawą curry" czy też "Pastę cioci Merki"

Składniki: 1 kg buraków czerwonych, 1 kg cebuli, 1 kg kabaczków, szklanka octu jabłkowego, szklanka oleju, szklanka cukru, łyżka soli, kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego, liście laurowe, szklanki wody.
Sposób przyrządzania:
Buraki ugotować, obrać i zetrzeć na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Cebulę pokroić w kostkę. Kabaczki obrać i zetrzeć na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Wodę, ocet i resztę składników zagotować. Dodać cebulę i jeszcze chwilkę pogotować. Następnie dodać kabaczki i buraki, wymieszać, gotować około minuty. Dodać olej, wymieszać. Gorące włożyć do słoików, pasteryzować około 10 minut.

Lubuski Klaster Innowacji Agrotechnicznych. Żary | Tel. 68 470 36 06, mail: gszary@interia.pl

Chleb z dodatkiem lnu
Wypiek chleba z dodatkiem nasion lnu wynika z lokalnych tradycji. Len poza pozytywnym wpływem na zdrowie, powoduje również przedłużenie trwałości pieczywa oraz pozytywny wpływ na jego walory smakowe. W nasionach lnu znajdują się również kwasy Omega 3 i 6.






Kanapka prozdrowotna "LENKA" to "Kanapka, która pomaga rosnąć"
Kanapka Lenka jest produktem składowym z wcześniej powstających artykułów spożywczych w postaci bułki, masła, sera żółtego, wędliny. Produkt ten spożywany przez dzieci, spełnia trzy podstawowe funkcje: jest pożywieniem energetycznym zaspakajającym głód. Już jedna kanapka dziennie zaspokaja zapotrzebowanie dzienne organizmu dziecka na kwasy z grupy Omega i zmienia przyzwyczajenia żywieniowe dzieci.



Omiś produkt czekoladowy
Ma kształt misia z wypełnieniem mlecznym zawierającym w swym składzie kwasy z grupy Omega. Spożycie jednego Omisia dziennie zaspokaja zapotrzebowanie na kwasy z grupy Omega oraz łaknienie na słodycze.

Ciasta z Lubomyśla | Tel. 692 993 677, mail: genowefa_jurec@wp.pl

Mieszkańcy Lubomyśla zapraszają do spróbowania przepysznych ciast w tym: Sernika z mlekiem i Porzeczkowca.

Sernik z mlekiem
Ciasto: 0,5 kostki margaryny, szklanka mąki, łyżki śmietany 18%, cukier waniliowy, łyżeczka proszku do pieczenia, jajko, 5 łyżek cukru.
Z podanych składników wyrobić gładkie ciasto, rozwałkować na dnie blaszki i jej bokach. Masa serowa: 2 całe jajka i 4 żółtka utrzeć na puszystą masę. Dodawać kolejno resztę składników: kg sera naturalnego homogenizowanego, budynie, 2,5 szklanki mleka, 0,5 szklanki oleju, szczyptę soli. Piec około 50 minut w temperaturze 180°. 10 minut przed końcem pieczenia, sernik pokryć wcześniej ubitą pianą z 4 białek, 4 łyżek cukru i 2 łyżek oleju.

Fundacja Natura Polska. Biżuteria Granitowa. Lubomyśl | Tel. 608 238 599, mail: biuro@naturapolska.com

Biżuteria wykonana z kamienia naturalnego i srebra:
- bransoletki
- naszyjniki
- kolczyki
- galenteria kamienna

Granitowa biżuteria to małe delikatne elementy, łączone z niezwykłą precyzją i wyczuciem materiału, w taki sposób, aby w całej kolekcji granit nie był jedynie tłem, ale aby odgrywał pierwszoplanową rolę.

Jabłecznik znad Szyszyny. Maria Motyl. Biedrzychowice Dolne | Tel. 68 374 16 46, mail: mmotyl18@op.pl

Ten produkt ma swoją oryginalną nazwę, która określa rodzaj ciasta oraz miejsce pochodzenia (miejscowość nad rzeką Szyszyną). Znany jest od wielu lat i cieszy się uznaniem mając swój naturalny, niepowtarzalny smak, zapach i wygląd. Jest produktem bardzo łatwym do wykonania, ze składników ogólnodostępnych. Jego smak znają nie tylko turyści przybywający do Biedrzychowic z kraju i z zagranicy, lecz również uczestnicy różnych imprez związanych z promocją Biedrzychowic Dolnych.
Składniki na ciasto: kostka margaryny, szklanka cukru, jajka, szklanka mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli.
Nadzienie jabłkowe: 2 kg jabłek, cukier i cynamon do smaku.
Wykonanie nadzienia jabłkowego: Jabłka umyć, obrać ze skórki, zetrzeć na tarce o grubych oczkach, podsmażyć, doprawić do smaku cukrem i cynamonem.

Miody Zielonogórskie. Pasieka Jacek Biegański. Kadłubia

Pasieka stacjonuje od jesieni do wiosny w miejscowości Kadłubia koło Żar. Miody z tych terenów są bardzo smaczne, zdrowe i czyste, wolne od wszelkich zanieczyszczeń przemysłowych. W swojej ofercie mamy miód: wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy, gryczany, leśny z wrzosem i wrzosowy, który jest nazywany cesarzem wśród miodów.

Miód rzepakowy
Wspomaga leczenie schorzeń wątroby, trzustki, nerek, dróg moczowych, układu krwionośnego. Ma także działanie wzmacniające, dzięki dużej zawartości glukozy.


Miód akacjowy

Jest miodem łagodnym, posiada małą zawartość kwasów organicznych dlatego jest bardzo lubiany przez dzieci i im zalecany. Wspomaga leczenie nadkwasoty żołądka, zaburzeń w działaniu układu moczowego i przewodu pokarmowego.

Nalewka Sosnówka. Gospodarstwo Agroturystyczne Stanisław Owsianko. Biedrzychowice Dolne | tel. 68 374 16 17, mail: kwaterapodlasem@wp.pl

Robiona jest na bazie młodych pędów sosny zasypanych cukrem, które po odpowiednim czasie zalewane są właściwą ilością spirytusu rozcieńczonego z wodą. Kolejnym etapem jest leżakowanie, przecedzanie oraz filtrowanie. Istotną cechą nalewki jest niebywale wysoka skuteczność leczenia infekcji gardłowych.

Rogaliki Ceramika - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Żary | Tel. 68 374 25 75, mail: zsoit.zary@interia.pl

Rogaliki wykonane są z ciasta krucho-drożdżowego z nadzieniem z marmolady, wykończone cukrem pudrem, lukrem lub polewą czekoladową. Można posypać je orzechami lub posypką cukierniczą.
SKŁADNIKI: Ciasto: 1 kg mąki pszennej, 1 kostka smalcu, 1 kostka margaryny "Palma", 10 dag drożdży, 1 op. śmietany 18% (400g-500g)
Nadzienie: 2 szt. marmolady wieloowocowej twardej (800g-900g)
Wykończenie: Cukier puder lub cukier biały lub kolorowy lub polewa czekoladowa. Cukier i polewa z posypką cukierniczą lub posiekanymi orzechami włoskimi lub laskowymi.

Chleb Maryni. Maria Makaryk. Biedrzychowice Dolne | Tel. 693 286 471, mail: mmotyl18@op.pl

Do wykonania chleba niezbędne są poniższe składniki: woda, mąka pszenna, mąka żytnia, drożdże, sól, zakwas i otręby pszenne. Po odpowiednim przygotowaniu produktów pieczemy je w piecu lub piekarniku w temperaturze 180 stopni.

Piróg pieczony z kapustą i ziemniakami

Składa się z ciasta i farszu. Zaleca się spożywać go ze śmietaną, zsiadłym mlekiem, maślanką lub z jogurtem.

Kozie Sery. Gospodarstwo Ziegenhof-Pusack

Gospodarstwo mieści się bezpośrednio na odrzańsko-nyskiej trasie rowerowej, niedaleko Bad Muskau. Posiada własną wytwórnię serów. Regionalne produkty to: mleko kozie, serwatka, ser miękki a'la Feta, ser miękki a'la Feta w oleju z oliwek i z ziołami, świeży ser naturalny, świeży ser z różnymi ziołami, krem pasterza wg własnej receptury, świeży ser po węgiersku.

Rękodzieło. Stowarzyszenie Przyjaciół Miłowic | Tel. 608 832 694, mail: barbara.litewka@op.pl

Produkty rękodzielnicze wykonywane są przez mieszkanki Domu Pomocy Społecznej na warsztatach terapeutycznych. Wśród nich są: gobeliny smyrneńskie na stramicie, haft gobelinowy i krzyżykowy, ozdoby z masy solnej, dzianina robiona na drutach czy też Cardmaking. wykonywanie kartek okolicznościowych różnymi technikami.

Kwiaty z Drożkowa | Tel. 607 34 91 79

Ogrodnictwo Adriana i Rafał Mucha z Drożkowa wytwarza kwiaty balkonowe (pelargonie, surfinie, bacopy, złoty deszcz itp.), rabatowe (bratki, primule, stokrotki, goździki, begonie itp.), chryzantemy (drobnokwiatowe, wielkokwiatowe).

Winnica Kinga. Stara Wieś | Tel. 661 815 698, mail: maciej.kovalevsky@gmail.com

Jeżeli macie ochotę odpocząć w malowniczym miejscu nad samą Odrą, posmakować regionalnej kuchni, poznać tradycje winiarskie naszego regionu i zobaczyć jak rodzi się wino, to serdecznie zapraszamy do "Winnicy Kinga". Uważamy, że winnica to miejsce magiczne, w którym spotkacie wiele odmian winorośli oraz ludzi, którzy kochają winny krzew bez pamięci. Regionalne produkty to: wino gronowe (białe, różowe, czerwone), gruszki w winie, konfitura winogronowa, ocet winny, cynamonki (mus jabłkowy z cynamonem), marianki (mus jabłkowy z majerankiem), rękodzieło (ręcznie szyte misie, woreczki na wino i inne).

Sklep Bettiny. Odzież skórzana | Tel. +49 035841 679300, mail: BettinasFellLaden@web.de

Regionalne produkty to skóra pochodząca ze zwierząt naszego regionu (owiec, królików, dziczyzny, cielęciny) poduszki, koce, kamizelki futrzane, buty wykonane z owczej wełny, futra, czapki, szaliki itp.

Wina z winnicy Pałacu. Pałac Wiechlice | Tel. 68 376 86 08, 376 86 10, mail: recepcja@palacwiechlice.pl

Winnica Pałacu Wiechlice została założona przez Zbigniewa Czmudę w 2008 r. i obejmuje powierzchnię 1 ha. Winnica to 3.800 sadzonek sprowadzonych do Pałacu z firmy Antes regionu Bergstrasse (Niemcy). Są to czerwone Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Siaie Johanniter i Solaris. W uprawie winorośli i produkcji wina stosowane są zasady rolnictwa ekologicznego i organicznego. W roku 2013 wyprodukowano pierwsze 100 butelek szampana metodą tradycyjną.





Gołąbki z liści winogron

Gołąbki z liści winogron z nadzieniem z ryby i leśnymi grzybami pochodzącymi z okolicznych lasów są specjalnością Pałacu Wiechlice. Ponadto Pałac oferuje gołąbki z ekologiczną kaszą orkiszową, duszone w winie z Winnicy Pałacu. Warto spróbować!

Sklep Eko Bomba Mydełka ekologiczne. Żary ul. Cicha | Tel. 661 097 385, mail: ekobombasklep@gmail.com

Eko Bomba to 15 m2 niepowtarzalnej przestrzeni, na której zrealizowaliśmy ideę miejsca zdrowego i gościnnego, która była nam zawsze bliska. To przestrzeń do propagowania idei naturalnego żywienia, wymiany spostrzeżeń i doświadczeń; również kulinarnych! Nasz sklep jest alternatywą dla masowo produkowanej żywności. Pośród produktów regionalnych, starannie dobranych herbat, do nabycia jest wiele innych witaminowych bomb z całego świata. U nas znajdą Państwo rozmaite oleje i oliwy, mąki, bogatą mieszankę tradycyjnych ziół i przypraw, żywność bezglutenową, prawdziwe zdrowe pieczywo na zakwasie oraz nabiał. Posiadamy także bogaty wybór zdrowych płatków, musli, otrębów i kasz. Polecamy artykuły najwyższej jakości opatrzone certyfikatami "BIO", potwierdzającymi ich skład i pochodzenie, produkty, nie posiadające jeszcze certyfikatów, ale wytwarzane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego oraz produkty ze sprawdzonych gospodarstw wiejskich.

Naturalne i ekologiczne mydełka Qzko z Siedliska koło Nowej Soli, wyrabiane są na podobieństwo mydeł produkowanych w starożytności. Mleko kozie zawarte w mydle odżywia, zmiękcza i koi skórę, jest doskonałe do pielęgnacji delikatnej cery suchej, podrażnionej, a także wrażliwej. Kwas mlekowy zawarty w mleku skutecznie i długotrwale nawilża skórę oraz chroni przed szkodliwym wpływem środowiska i działaniem wolnych rodników. Skład mydła to wyjątkowo czysta kompozycja pochodzenia ekologicznego w 100% naturalna.

Winoteka czeska. Zielona Góra | Tel. 695 597 581, mail: winotekaczeska@gmail.com

Sklep powstał w 2012 roku po to, by rozwijać winiarską pasję i dzielić się nią z innymi. W ofercie m.in. wina gronowe z naszego regionu, które zachwycają bogactwem aromatów i świeżością, są naturalne i wyprodukowane tradycyjnymi metodami. Pochodzą z małych winnic, w których z połączenia ciężkiej pracy z doświadczeniem i sercem powstają wspaniałe, różnorodne wina. Jedną z winnic jest MIŁOSZ z winem Müller Thurgau. To wino ze szczepu, który jest uprawiany w naszym regionie od początku XX wieku. Przyjemne, delikatne, o niskiej kwasowości i z wyraźnie zaznaczonym cukrem resztkowym. Świeże, delikatnie wytrawne wino białe, powstałe z odmiany Muller Thurgau 2013. Wino urokliwe, pełne lekkich świeżych aromatów. Odnajdziemy w nim nutki kwiatu akacji, moreli, cytryn i skoszonego siana. W ustach przyjemne i gładkie.

Browar Wittichenau | Tel. +49 035 725 7510, mail: info@wittichenauer.de

W samym centrum miasta Wittichenau znajduje się prywatny browar rodziny Glaab. Browar, który posiada bogate tradycje, a tutejsze piwa doceniają nie tylko miejscowi, ale także stali goście. Od 1356 roku posiadamy prawa do produkcji piwa. Z obowiązku do pielęgnowania tradycji, warzymy do dnia dzisiejszego piwo m.in. wg starych receptur, jednakże przy zastosowaniu najnowocześniejszych technicznych urządzeń. W roku 1997 otrzymaliśmy certyfikat EU- ISO 9002. Nasz asortyment to: Wittichenauer Premium Pils, Wittichenauer Gold, Wittichenauer Export, Wittichenauer Bock, Wittichenauer 1356, Lausitzer Premium Pils, Lausitzer Kupfer, Lausitzer Seen Radler, Krabat Pils, Klosterbräu spezial, Klosterbräu dunkel.

Masarnia "Czernicki i Syn" | Tel. 68 360 40 18, 726 056 830, mail: mk.zmczernicki@wp.pl

Posiadamy w ofercie wędliny produkowane na bazie tradycyjnych receptur, co w połączeniu z dobrze dobranymi przyprawami nadaje im niepowtarzalny smak. Wędzenie odbywa się metodą tradycyjną, bez użycia środków wspomagających. Wędliny mają przedłużoną trwałość, piękny aromat, smak i wygląd. Dzięki naszemu zamiłowaniu do tworzenia tradycyjnych wędlin, wykwalifikowanej kadrze i sercu włożonemu w tę pracę, nasze produkty cieszą się uznaniem w całym regionie. Szynka lubuska długodojrzewająca jest wędliną wyjątkową dzięki idealnie skruszałemu mięsu i lekko słodkawemu i dymnemu smakowi. Warstwa tłuszczu w spodniej części szynki sprawia, że smak jest bardziej intensywny i rozwija się w trakcie jedzenia.

Wyroby porcelanowe "Grześ" Maria Falkowska | Tel. 723 458 062, mail: edmar5@wp.pl

Posiadamy w ofercie zarówno porcelanę białą, jak również zdobioną. Możecie Państwo zamówić potrzebną ilość talerzy do zestawu obiadowego z dowolnie wybranym przez siebie wzorem. Robimy również wzory specjalne takie jak np.: motywy myśliwskie czy wędkarskie oraz różne dedykacje czy logotypy. W ciągłej sprzedaży posiadamy kilka fasonów zestawów obiadowych oraz duży wybór zestawów śniadaniowych, serwisów kawowych, filiżanek, kubków, wazonów a także galanterię z różnym asortymentem porcelanowym.

Ośrodek Transportu Leśnego | Tel. 68 38 23 434, mail: sekretariat@lasy.gov.pl

Gospodarstwo Rybackie Lasów Państwowych powstało w 1948 roku i należy do największych gospodarstw rybackich w kraju. Użytkuje stawy międzyleśne (11 obiektów stawowych) na łącznej powierzchni 595 ha. Prowadzimy głównie hodowlę karpia oraz innych ryb słodkowodnych, takich jak amur, tołpyga, szczupak, lin, karaś, płoć, okoń. Gospodarstwo znajduje się pod stałym nadzorem weterynaryjnym. Chów ryb odbywa się w warunkach naturalnych. Ryby karmione są wyłącznie paszami zbożowymi: pszenicą, pszenżytem. Potwierdzeniem wysokiej jakości ryb jest certyfikat "Pan Karp" oraz posiadany znak towarowy "Karp z lasu... i wiesz co jesz". Oprócz ryb konsumpcyjnych prowadzona jest również sprzedaż materiału zarybieniowego (wylęg, lipcówka, narybek i kroczek karpia oraz materiał zarybieniowy lina i szczupaka).

KARP kompleks stawów | Tel. 68 375 70 80, mail: kontakt@lowisko.online-pl.com

Położony jest w miejscowości Łazy (gmina Tuplice) otoczony lasami i dużą ilością zbiorników wodnych. Nasz teren to 20 hektarów raju dla wędkarzy, zbieraczy grzybów i runa leśnego oraz miłośników spędzania czasu na łonie natury. Ośrodek KARP to wyśmienite miejsce na "wyrwanie się" od zgiełku miast i gwaru życia codziennego. Bezpieczeństwo i wysoki komfort wypoczynku to nasza dewiza. Łowisko KARP to cichy i spokojny akwen otoczony lasami. W czystych wodach naszego kompleksu zamieszkują liczne gatunki ryb: karp, tołpyga, leszcz, okoń, amur, karaś, lin, szczupak, sum, sandacz, węgorz. Można je łowić z 5 pomostów i 25 stanowisk zaopatrzonych w budki.

Zbiornica Muzealna u Motyla. Lokalny Produkt Turystyczny. Biedrzychowice Dolne | Tel. 68 374 16 46, mail: mmotyl18@op.pl

To miejsce prywatnych zbiorów rodzinnych udostępniane dla turystów. Zbiory i wystawy w zagrodzie zawierają: kamienie młyńskie i milowe, zbiory kolejowe, dawny sprzęt rolniczy, zbiory od źródełka do kubełka itp. Ponadto znajdują się tu wystawy tematyczne i okolicznościowe: kresowe, religijne, kolejowe, różnych służb mundurowych, kolekcja czapek służbowych, zawody i losy mieszkańców Biedrzychowic Dolnych, poezja w zagrodzie "Sercem i piórem zapisane" -wiersze i piosenki.

Łużycka Lokalna Grupa Rybacka. Lubsko | Tel. 68 457 61 52, mail: gruparybacka@lubsko.pl

Lokalna Grupa Rybacka działa na obszarze gmin: Brody, Iłowa, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Trzebiel, Tuplice, Wymiarki i Żary. Członkami Stowarzyszenia są przedstawiciele sektora publicznego (gminy), społecznego (organizacje) i prywatnego. Głównymi celami LGR jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów rybackich, aktywizowanie społeczności lokalnej i realizacja Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich. Stowarzyszenie realizuje wiele projektów/imprez, a także współuczestniczy w ich realizacji w tym m.in.: szkolnego konkursu ekologiczno-wędkarskiego, zawodów wędkarskich podczas Dnia Dziecka, akcji "Maluchy bezpieczne nad wodą i w drodze do szkoły" i polsko- niemieckich spotkaniach młodzieży. Grupa zakupiła też kamizelki i gadżety odblaskowe dla dzieci z przedszkoli i uczniów klas I-III szkół podstawowych, we wszystkich placówkach z obszarów gmin członkowskich.

Niemiecko-Polskie Biuro Informacji | Tel. +49 03571 601 616, mail: d-pl-info@d-pl-info.de

- koordynacja kontaktów polsko-niemieckich na pograniczu regionu,
- wykonywanie stron internetowych,
- tłumaczenia polsko-niemieckie,
- opracowywanie, udoskonalanie niemiecko-polskich materiałów językowych,
- szkolenia w języku polskim na komputerze, przy wykorzystaniu Internetu i innych nośników elektronicznych.

Centrum Nauk Przyrodniczych i Technicznych dla Dzieci i Młodzieży NATZ e.V. Hoyerswerda | Tel. +49 035 71 91 56 92, mail: natz@onlinehome.de

NATZ e.V. Hoyerswerda jest zarejestrowaną organizacją charytatywną i działa dzięki zaangażowaniu wielu członków z wykorzystaniem nauk przyrodniczotechnicznych. Centrum młodzieżowe NATZ pracuje poza programem szkolnym nad kształceniem młodzieży w różnych dziedzinach. Promuje i wspiera zainteresowania i talenty w dziedzinie naukowo-technicznej, by dać dzieciom możliwość indywidualnego dostosowania do różnych procesów życiowych. Jej długofalowym celem jest przeciwdziałać w przyszłości niedoborowi wykwalifikowanych kadry pracowników w Niemczech.

Domowina | Tel. +49 03571 40 62 76, mail: rbh-domowina@sorben.com

Naczelna organizacja wszystkich związków i stowarzyszeń serbołużyckich. Za cel stawia sobie reprezentowanie demokratycznych interesów narodowych oraz zachowanie języka i tradycji serbołużyckich. Główne zadanie organizacji to występowanie w obronie interesów ludności Serbołużyckiej. Domowina jednocześnie, przyjęła na siebie zwiększoną odpowiedzialność w kwestiach edukacji, kultury i polityki narodowej. Do jej zadań podstawowych należy zarówno rozwój i zachowanie języka, kultury i tradycji serbskiego narodu jak i dążenie do wzajemnego zrozumienia i tolerancji między narodami serbołużyckim i niemieckim. Ponadto utrzymywanie i rozwijanie przyjacielskich kontaktów z innymi słowiańskimi narodami oraz mniejszościami narodowymi.

Domek turystyczny | Tel. +49 03576 222 494, mail: sibylle.starke@online.de

To letniskowy domek turystyczny. Znajduje się pomiędzy górnymi i dolnymi Łużycami. Okolicę można zwiedzić jeżdżąc na rowerze lub spacerując. Znajduje się tu wiele atrakcji takich jak: miasto Zgorzelec oraz 100 letnie miasto Bautzen, park linowy w Nochten, park rododendronów w Kromlau, kolejka leśna Bad Muskau, park w Bad Muskau. Do zaoferowania mamy domek letniskowy na 2 osoby kompletnie umeblowany. W skład domku wchodzi sypialnia, salon, kuchnia, balkon korytarz oraz łazienka z prysznicem i WC.

Historyczne książki o regionie żarskim Andreas Peter | Tel. +49 356 1551 304, mail: peter.guben@googlemail.com

Posiadam regionalne - historyczne publikacje (książki, mapy) o regionie żarskim. Opracowania te opublikowane zostały przed 1945 rokiem i edytowane przeze mnie na nowo aby zachować i pielęgnować historię.

Kraeuter und Minze Garten Cottbus | Tel. +49 1577 43 54 306, mail: steffen.soehnel@gmx.de

Zajmujemy się sadzeniem ziół herbaty i tych używanych w kuchni. Każde zioło jest selekcjonowane i suszone. Całość przygotywanych przez nas ziół rośnie w naszym ogrodzie zielnym. Nasze zioła nie są BIO, lecz pochodzą z z naturalnej produkcji. Mój ogród herbaciany leży na skraju obszaru "Spreewald" w gminie Teichland OT Maust w pobliżu łowisk karpiowych w Peitz. Wszystko ogółem zaczęło się od tego,że zainteresowałem się zbieraniem ziół a z tego zachwytu, z tego hobby, powstała moja własna produkcja herbaty. Żeby poszerzyć wachlarz możliwości tzn. asortyment produktów ziołowych, stworzyłem dodatkowo ogród z ziołami. Obecnie moge się poszczyćić uprawą około 50 rodzajów ziół, każdego roku dochodzi jednak coś nowego. Tym zachwytem nad moim ogrodem, zbiorami, suszeniem i naturalnie kosztowaniem różnych herbat ziołowych, chciałbym podzielić się z odwiedzającymi nas gośćmi. Zajmujemy się sadownictwem ziół herbaty i tych stosowanych w kuchni. Wszystkie zioła są selekcjonowane i suszone. Całość przygotowywanych przez nas produktów rośnie w naszym ogrodzie zielnym.

ProLausitz Produkt&Service Gmbh Amt Döbern-Land | Tel. +49 3 56 00 36 87 87, www.amt-doebern-land.de

Fabryka szkła Hedwigshuette zajmuje się obróbką uszlachetniająca szkła i kryształu ołowiowego. Podane materiały są ręcznie szlifowane, ręcznie grawerowane lub piaskowane. Firma prowadzi produkcję szklanek, kielichów, waz i misek ze starymi, nieskomplikowanymi wyszlifowywanymi wzorami takimi jak różane karo. Jednocześnie przedsiębiorstwo szlifuje też nowoczesne wzory, które stara się udoskonalać. W szczególności jest tutaj obrabiane wysokiej jakości szkło. Z kolei nasz grawernik trudni się obróbką uszlachetniającą przedmiotów z kryształu ołowiowego, przedstawiających różnorodne, chwalebne sceny, postacie ludzi, zwierząt i roślin. Poprzez piaskowanie na zasadzie obróbki uszlachetniającej, można wytworzyć szklanki z logo albo różnorakie puchary na przeróżne okazje czy imprezy.

Biały Tulipan Zielona Góra | Tel. +48 507 092 775, mail: bialytulipan@onet.pl, www.rekodzielo.zgora.pl

Biały Tulipan wytwarza swoje ozdoby z prawdziwego piernikowego ciasta. Niesamowity smak i aromat wyrobów zapewniają przyprawy korzenne oraz miód z lubuskich pasiek. Wszystkie wyroby wykonywane są ręcznie z przeznaczeniem na różne okazje. Wielkość gotowych produktów wynosi od 2 cm do 30cm.

Browar „EDI” Edward Wilk Nowa Wieś | Tel. +48 691 056 059, +48 655 404 408, www.browaredi.pl

Browar „Edi” to rodzinny browar działający od 1998 roku i produkujący piwo niepasteryzowane, warzone tradycyjną metodą. Wytwarzane są tu też piwa tradycyjne jasne i ciemne nalewane z beczki oraz butelkowe. Na liście piw znajdują się Wschowskie Jasne, Niefiltrowane, Wiśniowe i Miodowe oraz piwa smakowe : Malinowe, Wiśniowe, Miodowe, Imbirowe, Migdałowe, Miętowe i Czekoladowe.

WSCHOWSKIE JASNE
To piwo naturalne warzone wg. starych receptur przy użyciu najlepszej wody, słodu jęczmiennego, chmielu i drożdży piwowarskich. Wpisane jest ono na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych, posiada znak Jakość i Tradycja, niepasteryzowane i niefiltrowane co sprawia, że posiada nienaruszony zasób mikroelementów i witamin, wywodzących się z naturalnego słodu i chmielu.

Dasko Lubsko | Tel. +48 506 105 034, mail: dasko@onet.eu

Aranżacja i wyposażenie wnętrz w starym stylu (drewno, mosiądz, porcelana)

„Dom Pod Sosnami” Gospodarstwo Agroturystyczne Gręzawa | Tel. +48 501 774 502, mail: dompodsosnami@interia.pl, www.dompodsosnami.agrowakacje.pl

Gospodarstwo "Dom Pod Sosnami" jest certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym, które w 2015 roku wygrało konkurs Ministerstwa Rolnictwa na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie lubuskim. Naszą specjalnością są zioła, zwłaszcza hyzop, tymianek i oregano, pieczemy również znakomity chleb pszenno-żytni na zakwasie, z hyzopem i czarnuszką. Robimy także pyszne sery: białe, z ziołami i wędzone. Od kilkunastu lat prowadzimy agroturystykę, która jest rekomendowana przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej jako jedno z najlepszych gospodarstw w naszym województwie.

Chleb
Składniki :
2 kg mąki pszennej typ 650
0,75 kg mąki żytniej
3 płaskie łyżki soli
3 czubate łyżki ziół (do wyboru: prowansalskie, bazylia, majeranek, rozmaryn, oregano, kminek, tymianek – co kto lubi)
1 paczka łuskanego słonecznika (mogą być inne ziarna: dynia, czarnuszka, siemię lniane, płatki owsiane itp.)
zakwas – ja dodaję ćwierć litrowego słoika.

Najpierw mieszamy wszystkie suche składniki, używamy do tego łyżek drewnianych lub łopatek do smażenia, też drewnianych.

Teraz pozostaje wypełnić ciastem do połowy lub nieco niżej foremki keksowe wysmarowane olejem i pozwolić ciastu rosnąć. najlepiej ciasto zarobić wieczorem, foremki wstawić od razu do zimnego piekarnika i niech sobie ciasto rośnie aż do rana. Powinno wyrosnąć tak, aby wypełnić foremkę prawie w całości, centymetr od jej brzegu – jeśli nie wyrosło z powodu chłodu, po prostu włączcie piekarnik na 50*C na 3 – 4 minuty, zrobi się tam ciepło, a nie gorąco i ciasto powinno rosnąć. Pamiętajcie, że ciasto, które rosło ponad 12 godzin, może być zbyt kwaśne w smaku.

Wyrośnięte ciasto pieczemy – ja zazwyczaj po prostu włączam piekarnik na żądaną temperaturę, nie wyjmując z niego wyrośniętego ciasta.

Piekę 45 minut w temperaturze 200*C, potem zmniejszam do 180*C i dopiekam jeszcze 25 minut.

No i proszę – pierwszy chleb pani Eli gotowy!

Ewa Matuszewska Łaz | Tel. +48 791 090 868, mail: ewaskok68@wp.pl

Chleb Staropolski z ziarnami (domowy) pieczony jest z mąki z pełnego przemiału pochodzącej z młyna. Zawiera sezam, nasiona dyni i słonecznika, siemie lniane, otręby i posypany jest czarnuszką. Wielokrotnie nagradzany na Dożynkach Gminy Żary. Zdobył także pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów zorganizowanym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego. Do innych produktów Ewy Matuszewskiej należą : Domowy Smalec Wieprzowy z mięsem, cebulką i jabłkiem, Wegetariański smalec z fasoli z czosnkiem i przyprawami, Świeże gruntowe ogórki małosolne, Ciasto czekoladowe z dżemem dyniowo-pomarańczowym i jabłkami oraz domowe przetwory i suszone jabłka z własnego gospodarstwa rolnego.

Gospodarstwo Ekologiczne Joanna i Eugeniusz Niparko Białków | Tel. 515 184 480, mail: e.niparko@wp.pl

Od lat staramy się o możliwość legalnej sprzedaży żywności przetworzonej przez rolnika bez konieczności zakładania pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednym z naszych specjalności jest pieczenie chleba żytniego na zakwasie w piecu opalanym drewnem. Nasz chleb składa się z naturalnych składników jak mąka żytnia, woda i zakwas a czasami dodajemy również zsiadłe mleko bez ulepszaczy. Posiadamy mobilny piec, który służy do wypieku chleba.

Gospodarstwo ekologiczne „FEMLAK” Grabik | Tel. +48 603 582 937, +48 695 492 929, www.drzewkafemlak.pl

Gospodarstwo ekologiczne „FEMLAK” w Grabiku specjalizuje się w produkcji ekologicznej. Do asortymentu produktów sprzedażowych zaliczyć można drzewka owocowe takie jak: jabłoń, grusza, grusza azjatycka, śliwa, czereśnia, wiśnia, morela, brzoskwinia, nektaryna, czy śliwa japońska. Drzewka ozdobne-krzewy które posiada gospodarstwo w ofercie to: duo, mini i kolumnowe.

KAKTUSIARNIA - ZDZISŁAW KONDRATOWICZ Żagań | Tel. 68 477 48 60, mail: kaktusiarnia@wp.pl

Od ponad ćwierć wieku zajmujemy się ekologiczną uprawą pięknych i niesamowicie wdzięcznych roślin, którymi niewątpliwie są kaktusy i inne sukulenty. Nasza wyjątkowa kolekcja liczy około 500 gatunków oraz odmian i ponad 400 tysięcy sztuk. Służymy fachową pomocą, dobrą radą i zawsze ogromną dozą życzliwości. W ciągłej ofercie znajdują się kaktusy i sukulenty w różnych stadiach rozwoju, profesjonalne podłoża i zestawy roślin.

Koło Gospodyń Wiejskich Pasterzowice | Tel. +48 603 789 273, mail:aga.wardziak@gmail.com

MIASTECZKO PIERNIKOWE

Składniki: ciasto: miód-1 szklanka, pół kostki margaryny, pół szklanki mleka, 2 jajka, pół szklanki cukru pudru, pół kg mąki, pół opakowania przyprawy do piernika, 1 łyżeczka sody.

Sposób przyrządzania: miód rozpuścić w rondelku, dodać margarynę i mieszać do uzyskania jednolitej masy. Mleko ugotować i dodać do gorącego miodu i margaryny a następnie dodać pół opakowania przyprawy do piernika i wszystko wymieszać. Następnie ubić 2 całe jajka z cukrem pudrem, mąkę wsypać do miski i wlać do niej masę miodową, wymieszać, dodać ubite jajka z cukrem, jedną kopiastą łyżeczkę sody i wszystko dobrze wymieszać. Ciasto zostawić na drugi dzień i piec około 8-10 minut w temperaturze 180 stopni.

LaVenda Osadników Wojskowych 44/2, Żary | Tel. 531 700 335

Wytwórnia lodów naturalnych, kawiarnia, własne wypieki, lody produkowane na miejscu na bazie naturalnych i najwyższej jakości składników, miejsce spotkań.

LaVenda to wytwórnia lodów naturalnych, produkowanych z najwyższej jakości surowców. Skład naszych lodów to świeże mleko śmietana żółtka jaj masło naturalne zagęstniki a także dodatki smakowe sprowadzane z różnych części świata (np. Czekolada belgijska, sycylijska pistacja).

Masarnia MOTYKA Wrzesiny | Tel. +48 500 012 868, www.masarnia-motyka.pl

Nasza Masarnia produkuje tradycyjne wyroby wędliniarskie najwyższej jakości od 1989 roku w oparciu o stare tradycyjne receptury. O wyjątkowości Szynki Tradycyjnej decyduje proces wędzenia oraz odpowiednio przygotowane solanki, przykryte dębowymi deskami. Kawałki mięsa, po moczeniu w solance i kilkudniowym odpoczynku są poddawane procesowi wędzenia drewnem olchowym i owocowym. Gotowy produkt przypomina szczególnie starszemu pokoleniu klientów smak z ich dzieciństwa. Receptura Kiełbasy Żarskiej została przeniesiona z kresów Wschodnich z okolic Lwowa i Tarnopola. Produkowana jest w sposób tradycyjny z wysokiej jakości mięsa wieprzowego (z szynki) oraz mięsa wołowego ręcznie krojonego, w naturalnym jelicie wołowym. Wędzona w tradycyjnej wędzarni, opalanej drewnem olchowym i bukowym.

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, 66-006 Zielona Góra, Ochla - Muzealna 5 | Tel. + 48 68 321 15 91, www.muzeumochla.pl

Na obszarze 13 ha prezentowane są różne typy architektury ludowej czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo - lubuskiego oraz historycznej Bukowiny. W zabudowie "skansenowskiej wsi" wykorzystano zastany układ dróg, pól, łąk, lasów i wód. W przestrzeni tej prowadzone są tradycyjne uprawy polowe. Wnętrza zabytkowych obiektów mieszkalnych i gospodarczych prezentują tradycyjną kulturę materialną mieszkającej tu ludności autochtonicznej, jak i powojennych osadników. Znaczną część zbiorów prezentowanych na ekspozycjach stanowią dawne sprzęty rolnicze, meble, tradycyjne tkaniny i ubiory ludowe

Pasieka Wędrowna „Debora” Szprotawa | Tel. +48 603 696 731, mail: ustnik@poczta.onet.pl

Miodowa musztarda z dyni jest produktem pochodzenia roślinnego. Gęsta pasta o zabarwieniu żółtym, słodko kwaśna, wyczuwalnych grudkach z nutką miodu i papryki. Jest bogata w witaminy A i E, a także substancje i mikroelementy cynku i selenu. Dynia – warzywo bardzo szybko znalazło stałe miejsce na stole polskim początkowo jego spożycie przede wszystkim pośród niższej warstwy społecznej z czasem i to uległo zmianie. Istotnym elementem omawianej musztardy jest miód z lubuskiego regionu, gdzie znajduje się jedyny w Polsce szlak miodu i wina.

Ocet jabłkowo – miodowy wyprodukowany jest z jabłek i miodu własnej produkcji. Wspomaga i pobudza pracę wątroby, a także wspiera detoksykację organizmu. Jest bogaty w witaminy. Odróżnia się od octu spirytusowego tym, że nie jest destylowany i w związku z tym zawiera wszystkie naturalne witaminy i związki.

Rejonowe Koło Pszczelarzy Żary | Tel. +48 68 374 98 39, +48 507 708 619, mail: ed_lyba@wp.pl

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Żarach posiada w w ofercie produkty pszczele takie jak: miód, wosk i wyroby z wosku (np. świece), pyłek pszczeli i propolis.
Nasze miody to: rzepakowy, gryczany, spadziowy, lipowy, wrzosowy i inne.

Słoneczny Sad Solniki | Tel. +48 514 727 580, www.slonecznysad.pl

Z jabłek pochodzących z własnego gospodarstwa od blisko 50 lat produkujemy naturalnie mętne soki tłoczone, sprzedawane pod marką „Słoneczny Sad”. Otrzymywany produkt to czysty 100% sok bez dodatków (wody, cukru, konserwantów i innych). Sok poddawany jest pasteryzacji w niskiej temperaturze, po czym trafia do próżniowych opakowań typu bag-in-bax, dzięki czemu zapewniony jest długi okres przydatności do spożycia. Soki z Solnik zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sad Solniki specjalizuje się w tłoczeniu soków jabłkowych, jednak w swojej ofercie posiada również soki: jabłko+inny owoc (np. czarna porzeczka, wiśnia, gruszka) a także jabłko+warzywo (np. seler, burak, marchew).

Sołectwo Lubomyśl | Tel. +48 692 993 677, mail: genowefa_jurec@wp.pl

Słonina z Lubomyśla

Skład : zalewa na około 3-4kg produktu (4 l wody, 400g soli peklowej, 2 główki czosnku, 3 liście laurowe, 3 łyżki majeranku, 2 łyżeczki pieprzu kolorowego, 1 łyżeczka ziela angielskiego, 1 łyżeczka kminku, kilka goździków, świeży lubczyk lub dwie łyżki magi, 2 łyżki cukru.

Sposób przyrządzania: zalewę zagotować. Do wystudzonej zalewy zanurzyć słoninę na 5dni. Po wyjęciu słoniny, wędzimy letnim dymem ok 6 h, następnie gorącym dymem ok 1 h. Jeszcze gorącą słoninę obtaczamy w mieszance ziołowo-paprykowej i odstawiamy do wystygnięcia. Najlepiej smakuje podawana z chlebem oraz pokrojoną cebulą w plasterki, uprzednio skropioną magą i sokiem z cytryny. Smacznego!

Stanisława Mostowik Kalsk | Tel. +48 667 394 737, mail: stanislawamostowik@wp.pl

PORTRET LUBUSKI Rękodzieło artystyczne i elementy sztuki funeralnej
Wykonujemy obrazki, których bohaterami są leśne zwierzęta i ptaki. Motyw przewodni to polowanie i lubuska fauna i flora. To rękodzieło artystyczne i elementy sztuki funeralnej.

Stowarzyszenie Łaz – Zielony Las | Tel. +48 889 181 287, mail: gszary@interia.pl

Ciasta babci Bożenki i dziadka Władka
Wykonywane są z naturalnych produktów na podstawie starych domowych receptur. Cieszą nie tylko podniebienie ale także oko, gdyż są wysokiej jakości i mają niepowtarzalny wygląd i smak. Tradycyjne wypieki domowe to szeroki wachlarz ciast: jabłecznik, szarlotka, ciasta drożdżowe, biszkopt śmietanowy, sernik, ciasta kruche i inne sprawdzone przepisy naszych przodków.

Powidła domowe
To wyrób tradycyjny, jak u Babci, wysmażony na piecu kaflowym, zgodnie z tradycjami. Surowcem jest śliwka węgierka tradycyjna lub inne odmiany śliw i owoców z sadów naszej miejscowości. Aromatyczne, słodko-kwaskowe obłędnie smaczne, to kolejne wspomnienie smaku dzieciństwa.

Potrawy tradycyjne zupa szczawiowa z jajkiem i zupa gulaszowa z kociołka

Podstawowe produkty używane do przygotowania powideł, ciast i potraw pozyskiwane są z ogrodów naszej miejscowości a runo leśne pochodzi z okolicznych lasów i borów.

Stowarzyszenie Na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Drzeniów | Tel. +48 605 200 331, mail: Jerzy.halczuk@jubotrans.pl

Drzeniów to miejscowość, która ze wszystkich stron otoczona jest malowniczym krajobrazem łąk i lasów, które słyną z darów natury. Naszym lokalnym „złotem” są właśnie dary natury, czyli jagody i grzyby. W okresie letnim na stołach naszych mieszkańców bardzo często goszczą wyroby z jagód, a od lat najpopularniejszym przepisem, którym dzielą się nasze gospodynie, to przepis na ciasto drożdżowe oraz muffiny (babeczki) jagodowe. Trudno im się oprzeć, ponieważ pieczone są jedynie z naturalnych i ekologicznych składników.

Ton Color Marek Kołodziejski Zielona Góra | Tel. +48 609 556 869, +48 68 324 40 89, www.natto.pl

„NATTO” to produkt otrzymywany z soi, poddawanej naturalnemu procesowi fermentacji za pomocą bakterii Bacillus natto. Fermentowana soja natto jest naturalnym produktem spożywczym. Najbardziej znana jest w Japonii jako tradycyjny przysmak. Produktem wyjściowym dla natto jest sucha soja w fasolkach, która poddawana jest obróbce termicznej a następnie przy użyciu bakterii Bacillus poddawana procesowi fermentacji.

Wanda i Czesław Towpik Mycielin | Tel. +48 664 323 851, mail: cztowpik@vp.pl

OLEJE ROŚLINNE tłoczone tradycyjnie
Len był i nadal jest znaczącą uprawą w naszym gospodarstwie. Od kilku lat tłoczymy olej w sposób tradycyjny metodą na zimno. To, że nasz olej ma wyjątkowy smak i najwyższą jakość zawdzięczamy zastosowaniu odpowiedniej techniki tłoczenia. Uprawiamy starą, sprawdzoną odmianę, która gwarantuje potrzebne parametry. W naszym gospodarstwie stosowany jest zrównoważony system agrotechniki. Olej lniany jest tłuszczem o unikalnych i niezwykłych właściwościach. Zawiera do 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują pracę układu krążenia, systemu immunologicznego i gospodarkę tłuszczową, między innymi obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, zmniejszając w ten sposób ryzyko miażdżycy i zawału serca. Niezwykłość oleju lnianego polega jednak na tym, że zawiera rekordową ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. W dodatku występują one w doskonałej proporcji w stosunku do niezbędnych kwasów Omega-6. Kwasy Omega-3 występują rzadko i w małych ilościach w większości spożywanych przez nas olejach roślinnych.

Warsztaty terapii zajęciowej Żary | Tel. +48 68 475 56 04, +48 600 699 821, mail: anetta.wasiljew@mops.zary.pl, www.mops.zary.pl

Rękodzieło, ozdoby świąteczne, wianki, pisanki
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żarach funkcjonują od grudnia 2005 roku i zajmują się rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną i innymi współistniejącymi dysfunkcjami. Na warsztatach powstają wyroby rękodzieła artystycznego wykonane przez niepełnosprawnych uczestników.

Wyroby dekoracyjne z tkanin Leszek Kaczmarek Lutol Suchy | Tel. 883 659 210, Facebook : bag-hat

Nasz asortyment to rękodzieło: torby ekologiczne z tkanin juta, len oraz inne z naszywanymi wzorami oraz poszewki na poduszki i bieżniki.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Iłowa | Tel. +48 68 377 43 14, mail: www.zspilowa@edupage.org

Pasztet z indyka z orzechami laskowymi i żurawiną
Składniki: 150 g surowego boczku pokrojonego w kostkę, 120 g białej cebuli pokrojonej w bardzo drobną kostkę, 300 g udźca z indyka pokrojonego w dwucentymetrową kostkę, 200 g fileta z indyka, 2 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, 1 łyżka majeranku, 100 g wątróbki z indyka, 2 kromki białego chleba bez skórki (pokrojone na mniejsze kawałki), 2 łyżeczki soli, 2 łyżeczki młotkowanego czarnego pieprzu, ½ łyżeczki starej gałki muszkatołowej, 2 duże jaja, 150 ml kwaśnej śmietany 18%, 70 ml koniaku, 80 g obranych orzeszków laskowych, 50 g żurawiny (świeżej lub rozmrożonej) Sposób przyrządzania: w rondlu podsmażamy boczek z cebulą. Następnie dodajemy udziec z indyka i filet z indyka, liście laurowe, ziele angielskie i majeranek i dusimy wszystko do miękkości. Pod koniec duszenia dodajemy sparzone wątróbki i kawałki chleba. Dusimy jeszcze 10 min, doprawiamy solą, młotkowanym czarnym pieprzem oraz gałką muszkatołową. Wszystko studzimy, usuwamy listki laurowe, w miarę możliwości także ziele angielskie i przepuszczamy 2 razy przez maszynkę do mielenia. Dodajemy 2 jajka, śmietanę, mieszamy. Na koniec wlewamy koniak i dorzucamy orzeszki laskowe i żurawinę, mieszamy. Formę do keksu smarujemy masłem, oprószamy kaszą manną, uzupełniamy masą mięsną, dobrze ubijamy. Do głębokiej blachy do pieczenia wlewamy wodę, wkładamy do niej formę i pieczemy pasztet około 30 min w temp. 180°C. Przed wyjęciem z formy dokładnie studzimy.

Warsztaty terapii zajęciowej – Żary | tel. +48 68 475 56 04, e-mail: anetta.wasiljew@mops.zary.pl, www.mops.zary.pl

Rękodzieło, ozdoby świąteczne, wianki, pisanki.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żarach funkcjonują od grudnia 2005 roku i zajmują się rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną i innymi współistniejącymi dysfunkcjami. Na warsztatach powstają wyroby rękodzieła artystycznego wykonane przez niepełnosprawnych uczestników.

PASIEKA „Miody Łużyckie” Edward Turziak | tel. +48 606 422 948

Oferowany asortyment:
- miód pszczeli
- pyłek pszczeli

Początki mojej pasieki to 1964r. wtedy składała się z 9 uli, z czasem zaczęła się rozwijać, obecnie liczy 80 sztuk.

Gospodarstwo Rolno Agroturystyczne Zagroda edukacyjna Dereniówka - Lubiechnia Wielka | tel. +48 602-156-199 | e-mail: dereniowka@wp.pl | www.dereniowka.com.pl

Gospodarstwo rolno-agroturystyczne Dereniówka (woj. lubuskie) oferta gospodarstwa bazuje na dużym doświadczeniu gospodyni Grażyny Dereń, jako kucharza oraz wielokrotnej laureatki ogólnopolskich konkursów kulinarnych m.in. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów". Gospodyni jest znaną propagatorką regionalnego dziedzictwa kulinarnego na terenie województwa lubuskiego, gdyż oprócz prowadzenia kulinarnych działań edukacyjnych w swoim gospodarstwie, aktywnie publikuje artykuły w prasie rolniczej i realizuje filmy o żywnościowych produktach regionalnych Ziemi Lubuskiej.


Pączki Lubuskie
Pączki wg przepisu Grażyny Dereń:

– jaja – minimum pięć, ale może być więcej
– 1 kg mąki tortowej
– 0,5 l mleka (letniego)
– 10 dkg drożdży
– 3 duże łyżki cukru
– 2-3 łyżki oleju lub ostudzonego, sklarowanego masła
– 1 kieliszek alkoholu
– marmolada do nadzienia
– 1 litr oleju rzepakowego do smażenia
– 0,5 kg cukru pudru do posypania.

Sposób przygotowania:
Z drożdży, letniego mleka i kilku łyżek mąki przyrządzić rozczyn i odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce.
Gdy podwoi objętość, połączyć go z resztą mąki, jajkami, żółtkami, cukrem, masłem i alkoholem.
Wyrabiać ciasto przez 10-15 minut (ręką lub mikserem z hakami), odstawić do wyrośnięcia na godzinę.
Ciasto rozwałkować na wysypanej mąką stolnicy na grubość 1 cm, szklanką wykrawać kółka, nakładać powidła i zlepiać. Uformowane kulki ułożyć w ciepłym miejscu i poczekać jeszcze pół godziny, aż urosną.
Smażyć w dużym rondlu na głębokim tłuszczu, odsączyć na ręczniku papierowym i posypać cukrem pudrem.

Gospodarstwo Agroturystyczne AGATKA – Krzepielów | tel. +48 607 691 066 | e-mail: basiagarbi@vp.pl

Sery z Krzepielowa to produkt ekologiczny, wytwarzany w sposób tradycyjny już od około 10 lat.
Wszystko, począwszy od hodowli bydła po karmienie, dojenie wszystkie etapy produkcji sera to praca naszych rąk.
Wytwarzamy świeże sery –twarożki, twarogi oraz sery dojrzewające z dodatkiem różnych ziół – pokrzywa , czosnek niedźwiedzi, papryka....
Certyfikowane Gospodarstwo ekologiczne AGATKA mieści się w Krzepielowie nr 7 Można u nas pogłaskać krowę i cielaczka, poleżeć na łące, a także napić się mleka i skosztować pysznego sera.

Eco Spiżarnia - Wichów | tel. +48 693 771 160 | e-mail: elastachowiak@wp.pl

Ekologiczne Gospodarstwa Rolne Eco Spiżarnia tworzą dwa niezależne gospodarstwa: Ekologiczne Gospodarstwo rolne Elżbieta i Waldemar Stachowiak oraz Ekologiczne Gospodarstwo rolne Anna Pietraszek - (prywatnie nasza córka). Nazwa Eco Spiżarnia jest wyłącznie nazwą marketingową - nie jesteśmy formalną grupą producencką, ani w żaden inny sposób zrzeszeni . Uprawami ekologicznymi zajmujemy się od 2005r. Obecnie dominuje ekologiczna uprawa czarnej porzeczki, jabłoni , ziół oraz warzyw. W uzupełnieniu upraw występują również zboża - głównie gryka i owies. Certyfikacją zajmuje się od początku Polskie Centrum Badań i Certyfikacji SA z Piły. Sprzedajemy świeże owoce, warzywa i zioła - w sezonie, oraz przetwory z warzyw i owoców a także suszone zioła i suszone owoce - przez cały rok w ramach rolniczego handlu detalicznego. Nasze produkty można kupić w każdą niedzielę na Twoim Zielonym Targu w Zielonej Górze - Ochli (teren skansenu) oraz - po uprzednim umówieniu się - w naszym domu.

Stary Folwark - Pietrzyków | tel. +48 602 515 098 | e-mail: kontakt@stary-folwark.pl | www.stary-folwark.pl

Stary Folwark w Pietrzykowie oferuje w Folwarcznej Spiżarni sery z mleka krowiego pełnego niepasteryzowanego. Są to sery dojrzewające i miękkie oraz sery zwarowe z serwatki oraz przetwory, w tym m.in. pasztety.

Olva - Łężyca Dolna | tel. +48 531 881 131 | e-mail: olvasoap@gmail.com | www.olva.pl

Olva to firma kosmetyczna zrodzona z miłości do natury.
Nasze produkty to esencja natury, z której tworzymy małe dzieła sztuki, by cieszyły zarówno oko, jak i skórę.

MYDŁO DOTYK LASU: zmydlona oliwa z oliwek, zmydlony olej kokosowy, zmydlony olej z pestek winogron, borowina, zmydlony olej słonecznikowy, mleczan sodu, olejek sosnowy, olejek limonkowy, zielona mika, limonene, citral.

Rzeźbiarstwo - Stary Dworek | tel. +48 694 205 478 | e-mail: jaroslawcwiertnia@wp.pl

Rzeźbiarz Jarosław Ćwiertnia ze wsi Stary Dworek pod Bledzewem. Artysta tworzy we wszelkiego rodzaju drewnie, posługuje się dłutem oraz piłami. Rzeźby tworzy na żywo podczas różnego rodzaju wydarzeń.

Biżuteria z koralików - Stary Dworek | tel. +48 694 205 478 | e-mail: jaroslawcwiertnia@wp.pl

Teresa Ćwiertnia tworzy niepowtarzalną biżuterię z koralików. W swojej pracowni tworzy m.in.: bransoletki, naszyjniki, kolczyki.

Qachna – Szprotawa | tel. + 48 661 144 473 | e-mail: qachna@o2.pl | www.qachnahandmade.blogspot.com

Katarzyna Śliżewska „Qachna” oferuje wszelkiego rodzaju ozdoby z drewna oraz rękodzieło. W jej kramiku można zaopatrzyć się w kartki okolicznościowe, zawieszki, puchary, pudełka okolicznościowe oraz wiele innych gadżetów.

ATELIER KOMBUCHA – Krzywczyce | tel. +48 780 172 718 | e-mail: malgorzata.cerkowniak@gmail.com

Rzemieślnicza KOMBUCHA - bezalkoholowa, niepasteryzowana, niefiltrowana.

Oferowana KOMBUCHA:
- hibiskusowo-korzenna Amour
- imbirowo-wytrawna Homme

Świece w puszce - Zielona Góra | tel. +48 794 575 182 | e-mail: swiecewpuszce@gmail.com

Jesteśmy producentem świec sojowych prowadzącym niewielką manufakturę w Zielonej Górze.
Tworzeniem świec z naturalnych wosków zajmujemy się od 2020 roku. Dzięki ogromnej pasji do tego co robimy powstała nasza marka Świece w Puszce. Naszym celem jest tworzenie wyjątkowych świec, dlatego produkty są wykonywane ręcznie z należytą starannością i precyzją, a do sprzedaży trafiają tylko te najwyższej jakości.
W swojej ofercie posiadamy: świece sojowe, podgrzewacze oraz palo santo.

Pasieka MIODOWA DOLINA – Lubomyśl | e-mail: szajna1985@gmail.com

Pasiekę prowadzą pani Agnieszka oraz pan Jacek Szajna z Lubomyśla. W swojej ofercie posiadają: różnego rodzaju miody, pyłek pszczeli, propolis oraz świece z wosku pszczelego.

Kubusiowa Pasieka – Lubomyśl | tel. + 48 795-133-644 | e-mail: 13olusia1994@wp.pl

Osoba odpowiedzialną za pozyskanie miodu oraz pieczołowicie wytwarzanych kompozycji smakowych jest pani Aleksandra Owad. W swoim asortymencie posiada: miód klasyczny, miody kremowane z dodatkami liofilizowanymi (mięta, kakao, cynamon, truskawka, malina, czarna porzeczka, imbir), miód z owocami, miód z przyprawami.

Orchidlandia – Lubsko | tel. +48 781 782 817 | e-mail: orchidlandia@gmail.com

Oferujemy wyjątkowe i niespotykane okazy Orchidei oraz wszelkiej roślinności egzotycznej domowej jak i zewnętrznej.
Cechuje nas wysoka jakość oraz indywidualność oferowanych roślin