Gemeinde Kreba-Neudorf Am Sportplatz 8 02906 Kreba - Neudorf

Kreba - Neundorf osadzona jest w rezerwacie biosfery krajobrazu wrzosowisk i stawów Górnych Łużyc i leży na wysokości 140 m n.p.m. Miejscowość ta liczy 1160 mieszkańców i jest siedzibą gminy. Ogólny obraz miejscowości kształtuje charakter wiejski przeważnie z domkami jednorodzinnymi. Na początku 16 wieku nastąpił rozwój gospodarczy w związku z wydobyciem i obróbką rudy darniowej (błotnej), która występowała nad Sprewą i jej bocznymi dopływami pod grząską powierzchnią łąk. Okres rozkwitu wydobycia rudy przypadł na rok 1840. Hammerteich, Zajazd Zum Eisenhammer i wreszcie wybudowane z niebieskiej cegły żużlowej stare domy są wspomnieniem kwitnącego tu niegdyś przemysłu żelaznego. 1 stycznia 1973 roku nastąpiło połączenie gmin Kreba i Neundorf. Na początku lat 90-tych na wylocie z miejscowości powstał obszar przemysłowy, na którym zlokalizowany jest obecnie największy pracodawca w regionie. Większość obywateli pracuje w średnich przedsiębiorstwach i zakładach rzemieślniczych.

Kreba- Neundorf położona jest na szczególnie urokliwym terenie o szczególnych walorach przyrodniczych, może właśnie dlatego, że obszar ten nie jest odwiedzany przez tłumy turystów. Oznaczone szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne z miejscowości Mücka i dalej prowadzące przez Neundorf do Kreba zapraszają miłośników przyrody do rozkoszowania się częściowo nienaruszonym jeszcze krajobrazem. Osobliwościami tej miejscowości są: pałac z zespołem parkowym, kościół z tablicą pamiątkową i grobem słynnego malarza pejzażów Heinricha- Theodora Wehle.

Od roku 1945 w pałacu ma swoją siedzibę szkoła podstawowa.

Z inicjatywy nowo powstałego klubu sportowego, po zakończeniu wojny, przystąpiono do budowy nowoczesnego boiska sportowego, a po pożarze starej powozowni w roku 1951, na terenie zespołu parkowego powstała również sala sportowa. Sportowa działalność pozostawiła swoje ślady działania do dnia dzisiejszego. Od tamtego czasu sportowa atmosfera panująca podczas festynu letniego, na którym odbywa się parada sportowców i pokazy gimnastyczne, w ostatni weekend lipca, zachwyca gości z bliska i daleka. Ten tradycyjny festyn stanowi magnes przyciągający tysiące turystów.

Kościół, w swoim obecnym kształcie, został wybudowany w roku 1685, już z dala widać wyłaniającą się z zieleni i górującą nad drzewami wieżę kościoła o wysokości 30m. Na jej szczycie znajdują się chorągiewki i pozłacana kula, która zwłaszcza w blasku słońca przyciąga oko turystów.

Daleko poza granicami Powiatu Dolnego Śląska i Górnych Łużyc znana jest również gospodarka rybna tego regionu. Prowadzona tu w przeszłości z dużym sukcesem hodowla karpia ma długą tradycję. Punktem kulminacyjnym są odbywające się co roku w październiku pokazowe połowy na potoku Schwarze Lache.

Urlopowicze i miłośnicy natury znajdą w Kreba- Neudorf wiele możliwości aktywnego wypoczynku i czystej przyjemności. Można tu łowić ryby, np. na jeziorze Hammerteich, wędrować, jeździć na rowerze lub polować. Godne polecenia są również wycieczki po okolicy, do pobliskich równie malowniczych miejscowości.

Kreba - Neudorf jest gminą w Powiecie Görlitz, leżącą na północ od dawnego Powiatu Niesky. Miejscowość i jej nazwa mają pochodzenie słowiańsko- dolnołużyckie.

Po raz pierwszy Kreba została wymieniona w dokumentach w roku 1409 a Neudorf w 1519.

Dzielnice Kreba, Lache, Neudorf i Tschernske oraz sąsiadująca miejscowość Mücke należały wcześniej do jednej parafii.

Po połączeniu się Gmin Kreba (z Tschernske i Lache) oraz Neudorf w roku 1973, Kreba - Neudorf przystąpiła z Rietschen do wspólnoty administracyjnej.

Szlaki turystyczne:

Trasa turystyczna z Rietschen do Kreba "Szlak Bielika Białego"
Rietschen: Punkt wyjścia: dworzec w Rietschen.
Dojazd autobusem: 245, 262 na dworzec Rietschen.
Pociągiem: KBS 220, dworzec Rietschen.
Parking: przy dworcu.

Osobliwości miasta:
- muzeum Erlichthofsiedlung, Turnerweg 6,
- kościół (1916, styl secesyjny),
- kino Rothenburger Str. 2.

Gastronomia:
- leśniczówka i kawiarnia "Scheunecafe" Am Erlichthof 1,
- Bergklause, Görlitzer Str. 34,
- Zu den Birken, Görlitzer Str. 36a,
- Zum Arschleder, Forsthausweg 2c.

Sklepy:
- piekarnia
- sklep ekologiczny w muzeum Erlichthof
- masarnia
- REWE
- placówka poczty Tschernske (dzielnica miejscowości Kreba- Neudorf).

Osobliwości:
- Dreiseithöfe (gospodarstwo z zabudową z trzech stron), typowy mur z surowej cegły.

Sklepy:
- sklep z napojami Preuß.

Dalsze trasy:
przez Rietschen w kierunku Boxberg, oznakowane szlaki turystyczne "zielony" do wieży ciśnień w Kreba, bez wzniesień, w dużej mierze przejezdne drogi, zła droga w lesie Niederprauske- Tschernske.

Punkt docelowy:
- "Szlak Bielika Białego" w Kreba przy wieży ciśnień.

Inne atrakcje gminy:
* Szlak wilka
http://www.wolfswandern.de
* Fischerfest w Kreba-Neudorf
http://www.kreba-fisch.de



NASZ PARTNER:

GÜSA e. V. - Verein für grenzüberschreitende Vernetzung sozialer Arbeit
Brückenstr. 1
02826 Görlitz
Tel. (+ 49) 3 581-72-497-78
www.guesaev-goerlitz.jimdofree.com

GÜSA e.V. została założona 15 lat temu z inicjatywy Wyższej Szkoły Zawodowej Zittau/Görlitz jako stowarzyszenie non-profit w celu koordynacji transgranicznych kontaktów w dziedzinie pracy socjalnej i kultury. Obejmuje to wspieranie transgranicznej wymiany pomiędzy instytucjami społecznymi i kulturalnymi w Polsce, Czechach i Niemczech. Rezultaty projektów i zrealizowane działania przyczyniają się do podniesienia świadomości zmieniających się czasów. W skład zarządu wchodzą członkowie z Niemiec i Polski. Do stowarzyszenia należy ponad 80 członków z Niemiec i Polski.